Oral Diagnoz Ve Radyoloji

Oral Diagnoz Ve Radyoloji

İyi bir ağız içi muayene dişlerin dışında dişeti, damak, dil, ağız tabanını da içermelidir. Eksiyon, palpasyon, perküsyon v.b yöntemlerle yapılan muayeneler sonucunda ulaşılan bulgular hastanın şikayetleri ile birleştirilerek özel olarak hazırlanmış şemalara işaretlenir. Standart olarak alınan panoramik röntgen ve periapikal röngen görüntüleri ile tespit edilemeyen ara yüz çürükleri, kronik lezyonlar, gömük dişler, periodontal sorunlar, taşkın dolgular hakkında bilgi sahibi olunur. Elde edilen radyolojik bulgularla da tüm problemlerin tespitiyle alternatif tedavi planları çok rahatlıkla belirlenir.
Oral diagnoz hastanın ilk muayenesi demektir.

Genel sağlık durumunuz ile ve varsa sürekli kullandığınız ilaçlarla ilgili bilgi alınır;Genel sağlık sorunları, sürekli kullanılan ilaçlar, alerji olup olmadığı tedavi sırasında kullanılan ilaçları değiştirebilir.

Genel ağız muayeneniz yapılır. Tüm dişler ve ağız içi dokular (dil, damak, ağız tabanı, dudak) muayene edilerek değerlendirilir.

Teşhis amaçlı röntgen tetkiki istenir. Genel olarak tüm ağız içi durumun değerlendirilmesi gerektiği durumlarda panoramik röntgen istenir. Tek diş kaynaklı şikayetlerde periapikal röntgen görüntüsü ile dişin durumu değerlendirilip, hastaya bilgi verilir.

Panoramik rontgen görüntüsünde tüm dişler, ara yüz çürükleri, gömülü dişler, kemik içindeki kistik oluşumlar, kök ucundaki iltihabik durumlar değerlendirilebilir.

Ağız içi kamerası ile hasta ağızdaki tüm dolguları, diş taşlarını, çürükleri, eski kron köprü protezlerini ekrandan görüp tedavi kararını diş hekimi ile birlikte verebiliyor.

Röntgenler Hangi Konularda Yardımcı Olur ?

  • Radyografiler, gözle yapılan muayenede fark edilemeyen çürük alanlarının(örn. Dişler arasındaki çürüklerin) görünmesini sağlar. Mevcut olan dolguların altında gelişen çürük ve çatlak ya da diğer zararların fark edilmesine imkan verir.
  • Diş eti hastalığı nedeni ile oluşan kemik kaybı röntgen yardımı ile fark edilir.
  • Enfeksiyon ya da sinirin ölmüş olması gibi kök kanalındaki sorunlar da röntgen yardımı ile görülebilir.
  • İmplant hazırlığı ve yerleştirilmesinde, yararlı ve gereklidir.
  • Radyografiler ile kist, ağız kanserleri ve metabolik ve sistemik hastalıklarla birlikte oluşan değişikliklerin de saptanması mümkündür.
  • Radyografilerin yardımı ile diş hekimleri, çocukların ağzındaki diş gelişimi ve büyümelerini görebilir.