Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliğinde Kullanılan Materyaller Ve Uygulama Tipleri

1. Diş beyazlatma;
Çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş, sararmış veya genetik nedenlerle koyu olan dişin ana renginin açılması prosedürüdür. İki farklı beyazlatma yöntemi vardır.

A. Klinikte Diş Beyazlatma(Office Bleaching)Dişhekimi tarafından klinikte ve genellikle 40-50 dk. süren tek seanslık bir işlemle uygulanır. Yöntem hidrojen peroksitin ısı ya da ışık ile aktive edilmesi temeline dayanır. Dişetleri ve yumuşak dokular özel koruyucularla izole edildikten sonra beyazlatıcı jel hekim tarafından diş üzerine yerleştirilir ve LED ışığı verilir. Hastanın isteğine bağlı olarak seans sayısı artırılabilir.

B. Evde Beyazlatma(Home Bleaching) Hastadan alınan ölçülere göre kalıplar hazırlanır. Hasta kendisine verilen kalıplar içerisine beyazlatma jelini koyarak dişlerinin üzerine yerleştirir ve doktorun tavsiyesine göre minimum 15 dk. ile maksimum 8 saat süre kadar ağızda tutar. Yaklaşık 1-4 hafta kadar bu işlem her gün tekrarlanır. Bunların yanında kanal tedavisi sonucu renk değiştiren dişlerin rengini beyazlatmak için kanal içi beyazlatma yapılabilir.Tüm beyazlatma yöntemlerinde 1-2 gün hassasiyet görülebilir. Beyazlatmadan önce, hastanın uygun bir aday olup olmadığı ve hangi tip tedavinin en iyi olduğunu anlamak için bir diş hekiminin kontrolü gereklidir. Var olan herhangi bir boşluk doldurulmalıdır. Diş hekimi tedavinin ardından başarıyı değerlendirebilmek ve diş eti (gingiva) rahatsızlığı ya da diş hassaslığı kontrolü için takip kontrolleri isteyebilir.

Beyazlatma hastanın kişisel alışkanlıklarına bağlı olarak birden 2-3 yıla kadar sürebilir. Profesyonel beyazlatma kontrollü uygulandığında herhangi ciddi bir probleme yol açmayan güvenli bir işlemdir. Beyazlatma işlemi uygulanan hastaların %95’inde başarı gözlenmektedir. Beyazlatmanın yan etkilerinin arasında diş hassasiyeti ve diş etinin irite olması gösterilebilir. Tedavi tamamlandığında bu etki görülmez.
Diş minesi dış lekelerin içeri süzülmesini sağlayan gözenekler içerir. Beyazlatma dişin ışık-emici ve ışık-yansıtıcı özelliğini değiştirir.

Oluşabilecek renk değişikliğinin derecesi, var olan lekelerin türleri, kimyasalların gücü, beyazlatıcının diş üzerinde kaldığı süre ve ne kadar sık kullanıldığı gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Pek çok diş hekimi istenilen ton yakalanana kadar beyazlatma işleminin yavaş yavaş uygulanmasını tavsiye eder. Doğal dişler bembeyaz değillerdir. Bu yüzden yoğun bir beyazlatma uygulanarak elde edilmiş beyazlık yapay durabilir.

2. Lamine kaplamalar: dişlerin ön bölgesinde 0,2-0,4 mm aşındırılarak oluşturulan çok ince porselenlerin estetik olarak dişlere yerleştirilmesi şeklinde yapılan bir işlemdir. Bu uygulamada çok az diş kesimi olup uygulama süresi çok kısadır. Ayrıca Lamine alt yapısında metal kullanılmadığı için ileriki dönemde diş etlerinde renkleşmeler asla görünmez. Bununla birlikte uzun dönemde Laminelerde renk değişimi söz konusu değildir. Lamine yapılmadan önce mutlaka dişlerin varsa dolguları ve dişeti tedavileri yapılmalı, yan dişler ile renk uyumuna dikkat edilmelidir.

3. Porselenler: Bir yada birden çok diş kayıpları, yada estetik diş hekimliği sorunu olan kişilerde, diş- dişeti- dudak ve gülme sorunu olan kişilerde porselen materyaller kullanılarak ideal estetik bir gülümseme sağlanmak amacı ile porselenler kullanılmaktadır. Yeni araştırmalar göstermektedir ki artık alt yapısında metal desteği olmayan porselenler tavsiye edilmektedir. Bu tür uygulamalar için hekim tarafından hasta doğru muayene edilmeli radyolojik bulgular doğru değerlendirilmeli uygulanacak porselen yapıların mukavemeti ve hastalara bu uygulamalar detaylı bir şekilde anlatılmalıdır. Bu uygulamaların bazılarında ise hekim hasta birlikte karar verirler.

Kullanılan materyaller:
1. Lamine
2. Empres
3. Zirkonyum
4. Cerron (zirkonyum oksit)
5. Galvano 6 procera (alimina oksit)