Ortodonti

Ortodonti

Ortodonti tedavisi için ilk kontrol 8-12 yaş aralığında başlıyor. Erken kontrol ve gerekiyorsa tedavi, çocuğun sağlıklı bir çene gelişimine sahip olmasını, daimi dişlerin düzgün sıralanmasını, dudak ve dil fonksiyonlarının düzenlenmesini ve kötü alışkanlıkların düzeltilmesini sağlıyor. Böylece kişi ruhsal ve fiziksel olarak sağlıklı bir gelişim süreci yaşıyor. Ancak çoğu zaman erken teşhis ve tedavi atlanıyor. Böylece birey erişkinliğe ulaştığında bazı ortodontik sorunlarla karşılaşıyor. İşte tam bu aşamada ortodontik tedavinin ikinci bölümü olan mevcut bozuklukları düzeltme işlemi devreye giriyor. Eksiksiz bilgilendirme ve ileri teknoloji ürünü tedavi yöntemleri ile yetişkinlere de son derece başarılı ortodontik uygulamalar yapılabiliniyor. İşte bu nedenle yeni bir gülüşe sahip olmak için hiçbir zaman geç değil.

Ortodonti bozukluklarının Olumsuz Sonuçları: Çocukluk ve gençlik yıllarında çeşitli sebepler ile ortodontik tedavisini yaptırmayan kişiler, yetişkinlik döneminde pek çok sorunla karşılaşıyor. Bu sorunlar şöyle sıralanıyor.

1. Estetik ve psikolojik sorunlar
2. Dişlerin ara yüzlerinde çürüme ve renklenmeler
3. Diş eti kanamaları, şişliği, morluğu yada çekilmeleri
4. Eğrilikten dolayı rahat fırçalanamayan dişlerde aşırı kirlenme ve temizlenme zorluğu
5. Ağız kokusu
6. İleri dönemlerde dişlerde sallanma ya da diş kayıpları

Doğru Çözüm: Her Yaşta Ortodonti
Erişkin bireylerde dişlerdeki şekil bozukluğunu ortadan kaldırmak için genellikle porselen kaplamalar tercih ediliyor. Ancak porselen kaplamalar, kesinlikle her zaman en doğru çözüm değil. Çünkü fonksiyonel açıdan sağlıklı, estetik olarak kusursuz bir ağız yaratmak, kişinin doğal dişlerini korumaktan geçiyor. En güzel yapay dişler bile, doğal dişlerin yerini tutmuyor. Düzgün dişlere ve gerçekten ideal bir gülüşe sahip olmak için öncelikle dolgu ve diş eti bakımı gibi temel uygulamaların yapılması sonrasında ise tel tedavisine geçilmesi gerekiyor. Doğal dişleri koruma felsefesi ile hareket eden doğru bir ortodontik tedavi, hastanın yaşı ne olursa olsun, olağan üstü sonuçlar yaratıyor.