Protetik Diş Hekimliği

Protetik Diş Hekimliği

PROTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Çeşitli nedenlerle kaybedişmiş dişleri, fonksiyonunun ve estetiğinin hastaya yeniden kazandırılması için hazırlanmış tüm yapay maddelere diş protezi denir. Ağızda diş eksikliği veya tam dişsizlik durumu varsa bu durum değişik protezlerle tedavi edilir. Böylece estetik, fonksiyon, fonetik yanında psikolojik açıdan da hastalar desteklenir. Ağız içi muayene sonucuna göre uygulanabilecek protez çeşitleri vardır.

Sabit Protez: Dişlere yapıştırılan ve takılıp çıkartılmayan, kron ve köprü dediğimiz protezlerdir.

KRON:Tek bir diş üzerine yapılan protez tipidir. Diş hekimleri tarafından doğal diş küçültülerek uygulanır ve hasta tarafından çıkartılamaz.

KÖPRÜ: Diş eksikliği olan bir bölgenin her iki tarafındaki doğal dişlerden destek alınarak eksik diş veya dişlerin yerine konulması için yapılan protez tipidir.
Sabit protez yapılırken ağızdaki bazı dişlerin destek olmak amacı ile küçültülmeleri genellikle hastaların endişe duyduğu bir işlemdir. Ancak:
– Yapılacak sabit protez ile çiğnememiz daha kolay ve rahat olacaktır. Diş eksikliklerinde, eğer varsa diğer taraftaki dişleri kullanmanız, devamlı kullandığınız taraftaki diş ve diş etlerinde sorunlara yol açacaktır.
– Dişsiz alanın etrafındaki dişler bu boşluğa doğru hareket edecektir. Bu  dişlerin yer değiştirmesi nedeni ile alt ve üst çenenizin kapanışı değişecek, çene ekleminizde, çiğneme ve konuşmayı sağlayan yüz kaslarınızda ağrıdan başlayarak daha ciddi problemlere uzanan şikayetlere neden olacaktır.
.Yapılacak protez ile konuşma ve görünümünüzde olumlu değişiklikler olacaktır. Çünkü diş pozisyonlarının konuşmada, dudak ve yanakların desteklenmesinde önemli rolü vardır.

Hareketli Protezler: Sabit protez uygulanamayan kısmen veya tamamen dişsiz hastalara uygulanan kişinin kendisinin takıp çıkartabildiği protezlerdir. Bu tip protezler ağızda kalmış dişler yanında dişleri çevreleyen yumuşak dokulardan da destek almak zorundadır. Protez, çiğneme sırasında üzerine gelen yük sonucunda, ağızdaki yumuşak dokulara bir miktar gömülmekte, yani hareket etmektedir. Hareketli protez terimini bu nedenle de kullanabiliriz.
Metal bir altyapı üzerine yapılabildikleri gibi, diş eti rengindeki Polymetil Metakrilat (akrilik) üzerinde veya metal + akrilik kombinasyonu şeklinde yapılabilirler.
Eksik doğal dişler yerine ise, yine akrilik veya porselen hazır takım dişler kullanılır.
Bir yada birden fazla dişin eksik olduğu durumlarda yapılan hareketli protez tipine; Hareketli parsiyel(bölümlü) Protez,
Tüm doğal dişlerin eksik olduğu durumda yapılan tipine ise; Tam Protez adı verilir.
Yine kısmen dişsiz ağızlara uygulanan kancası olmayan metal destekli protezlere; Hassas Tutuculu Protezler denir.

İmplant Üstü Protezler
: İmplantdan destek alınarak yapılırlar. Sabit veya hareketli olabilir. Estetik kaygıları olan kişilerde implant üstü sabit protezlerde zirkonyum altyapı kullanılabilir. Takıp çıkarılan protezleri çeşitli sebeplerle kullanamayan veya kullanmak istemeyen kişiler için implant uygulaması en iyi çözümdür, zira böyle kişilere sabit proteze dönme imkanı sağlanır.

PROTEZLER VE BAKIMI

Protezlerin Temizliği
Hareketli protezlerin temizlenmesi bir takım temizleme ajanları ile yapılmaktadır. Su içerisine konan efervesan tablet vasıtasıyla protezler temizlenmektedir. Eğer protez temizleme ajanı mevcut değilse diş fırçası yada protez fırçası ile protez temizlenebilir. Bunun yanında
Bölümlü hareketli protezler ağızdan çıkarılıp, ağızdaki mevcut dişler temizlendikten sonra protez temizlenip yerine takılabilir. Ancak total protezlerde hastanın dişleri çıkarıp ağzını çalkalaması kafidir.

Niçin protezlerinizi günlük olarak temizlemelisiniz?
Aşağıdaki  problemlere sebep olabilecek plak, yiyecek artığı, ve tartar oluşumunu engellemek için günlük temizlik önemlidir.

  • Görünüm ve estetik problemler
  • Ağız kokusu
  • Protez altındaki dokunun tahriş olması (iritasyonu )
  • Ağızda enfeksiyon

Protezlerimi nasıl temiz tutabilirim?
Yemeklerden sonra, protezinizi suda yıkayarak yiyecek artıklarını uzaklaştırın.
Belli öğünlerden sonra, özellikle yatmadan önce, düzenli olarak protezinizi fırçalamalısınız. Bu işlem plak ve leke oluşumunu önler.

– Fırçalama işleminde su, sıvı sabun veya protez bakım ürünleri kullanılır. Aşındırıcı tozlar kullanılmamalıdır. Yoksa protezin yüzeyi çizilir ve bu yüzeylerde artıklar toplanmaya ve renklenmeye başlar.
– Özel protez fırçaları veya normal diş fırçaları da kullanılabilir.
– Protezin tüm yüzeylerini temizlemeye özen gösterilmelidir.
– Zaman zaman protezinizi, özel protez sıvılarında bekletebilirsiniz. Kimyasal maddeye maruz kalan protezinizi yıkadıktan sonra kullanmanız gerekir.
– Protezin içine işlemiş olan lekeler ve tartarlar ancak bir diş hekimi tarafından ultrasonik araçlarla temizlenebilir.
– Protezi temiz tutmanın en etkin yolu, günlük fırçalama ile birlikte haftada birkaç kez de kimyasal sıvılarda bekletmektir.