İmplant

İmplant

İmplant Nedir?

Dişetlerinin altındaki çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilen YAPAY DİŞ KÖKLERİDİR. Yerleştirildikten sonra üzerine protez diş yapılır.

İmplantların Fonksiyonu Nedir?

İmplant çene kemiğinize kaynadığından dolayı yapay dişler için sabit destek sağlar. İmplantlara takılan protez ve köprüler, ağzınızın içinde kaymazlar. Bu yemek yemek ve konuşmak için gereklidir. Bu sabit destek protez ve köprülerin yanı sıra implant üzerine yerleştirilen kronların, geleneksel köprü veya protezlere göre daha doğal hissedilmesini sağlar. Ayrıca, geleneksel köprüler eksik dişin yol açtığı boşluğun her iki tarafındaki dişe tutturulmak zorundadır. İmplantların bir avantajı da, yeni dişinizi tutturmak için bitişik dişlerin kaplanmasını ve küçültülmesini gerektirmemeleridir. İmplant uygulanabilmesi için, sağlıklı dişetleriniz ve implantı destekleyecek yeterli kemiğinizin bulunması şarttır. Ayrıca, bu yapıları sağlıklı tutmayı ilke edinmemiz gerekir.

Düzenli ve doğru ağız bakımı ve düzenli diş hekimi ziyareti, implantların uzun vadeli başarısında kritik öneme sahiptir. İmplantlar genellikle diğer yöntemlerden daha pahalıdır.

İmplantlar Ne Kadar Süre İle Kullanılabilir? 
İmplantlar genellikle, implantın uygulandığı bölgeye, hastanın ağız hijyeni kurallarına dikkat etmesine ve diş hekimi kontrolüne gitmesine göre; 10 -20 yıl arası kullanılabilmektedir. Azı dişleri daha çok gerilim, yıpranma ve aşınmaya tabi olduğundan dolayı bu implantlar, ön dişlerdeki implantlar kadar uzun ömürlü olamamaktadır.

Kimler İmplant Kullanamaz? 
Kontrol altında olmayan şeker hastaları, kan pıhtılaşma bozukluğu olanlar, uzun süre kortizon tedavisi görmüş olanlar ve halen görmeye devam edenler implant yaptıramazlar. Daha önceki yıllarda büyük kemik kaybı olanlar implant yaptıramıyrdu ama günümüzde kemik greftlerle uygun hale getirilip  implant uygulanabiliyor.

İMPLANTIN YARARLARI NELERDİR?                                                                          
İmplant, sağlam, rahat ve güvenilir bir uygulamadır. İmplantlar üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken en doğal yapıyı oluştururlar. Eksik dişlerin tamamlanması sürecinde, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. Protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdür. Normalde diş kaybının etkileri fizyolojik olduğu kadar psikolojik de olacaktır. İmplant, doğal dişin yerine geçen bir özel uygulama olarak, diş kayıplarının yol açtığı her türlü soruna kesin ve en sağlıklı çözümü getirmektedir. 7

İMPLANT HER YAŞTA UYGULANABİLİR Mİ?
Evet. Sadece, gençlerde kemik gelişiminin tamamlanması gerekmektedir. Bu da kızlarda 16-17, erkeklerde ise 18 yaşına kadar gerçekleşmektedir. Erişkinler için üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu uygun olan her yaştaki insana uygulanabilir. Yaşlı insanlar daha çok diş kaybettiklerinden ve çene kemiklerinde erimeler olduğu için diş implantlarına daha çok gereksinim duyarlar.

İMPLANTIN AŞAMALARI
İmplant yapımı iki aşamadan oluşur. Birincisi cerrahi aşamadır. İmplant alt yapısı çene kemiğine yerleştirilir.daha sonra 2-6 hafta arasında bekleme süresi vardır. Bu sürede kemik ile implant arasına kemik oluşumu meydana gelir. Üst yapının yapılması ise bir hafta kadar süre alır.

İMPLANTIN BAKIMI
Ağız bakımı eksiksiz ve hiç ihmal edilmeden yapılmalıdır. Bu bakım kendi dişlerimiz için de geçerlidir. İmplant yapımından sonra da aynı şekilde devam etmelidir. Eğer yeterli temizlik yapılmazsa nasıl kendi dişerimizi kaybediyoruz aynı şekilde implantımızı da kaybedebiliriz. İlk belirtiler diş etinde kızarıklık, şişlik, kanama ve kaşıntı ile başlar, kemik yıkımı ile birlikte implantın kaybına sebep olur.  implant yaptırmaya karar vermiş bir kişi gerekli bilince sahip olacağından bu gibi problemlerin görülme olasılığı düşüktür.