Periodontoloji

Periodontoloji

Periodontolojinin önemi nedir? Dişleri destekleyen dokularda iltihap ya da periodontal hastalık bulunması ilerleyen hastalıkla beraber dişlerde çürük olmaksızın dişlerin kaybına neden olabilmektedir. Periodontal tedavi diş hekimliğinde  temel tedavidir. Hastaların kendi oral hijyenlerini sağlayabilmesini hedef alır. Halk arasında diş etlerim kanıyor, dişlerim yaşım ilerledikçe yer değiştiriyor, dişetlerim çekiliyor, dişlerim sallanmaya başladı gibi şikayetlerin uzman bir periodontolg tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Dişleri destekleyen dokuların sağlıklı olmaması demek bir binanın temelinin sağlam olmaması anlamına gelir.

SAĞLIKLI DİŞETİ NASIL OLUR?
– Portakal kabuğu  görüntüsünde, açık pembe renk
– Dişleri kök başlangıçlarında saran ve konturlarını takip eden muntazam bir diş eti sınırı
– Kırmızılık, şişkinlik ya da enfeksiyonun olmaması
– Normal fırçalama ve ip kullanımıyla kanamama
– Herhangi bir rahatsızlık hissinin olmaması
– Sağlam ve sert görüntülü dişetleri

İLTİHAPLI DİŞETİ NASIL OLUR?
– Kendiliğinden ya da fırça – diş ipi kullanırken diş etinde kanama
– Dişetlerinde kırmızılık, şişlik ve düzensiz bir görünüm
– Dişetlerine bastırılınca hafif bir ağrı, dişetinden sızan iltihap veya o bölgedeki dişte hassasiyet
– Dişetlerinde çekilme ve açığa çıkan kök yüzeylerinde hassasiyet
– Dişeti kenarlarında diş taşları nedeniyle oluşan siyah alanlar
– Dişlerde sallanma, uzama ve dişler arasında açılmalar
– Ağzınızı kapattığınızda , kapanışınızdaki değişiklik hissi
– İltihaba bağlı ağızda koku ve kötü tat
– Kaşınma hissi (dişetlerinde)

NELER DİŞETİ HASTALIĞINA SEBEP OLUR?
Dişeti hastalığının temel nedeni bakteri plağı denen dişe sıkıca tutunan, yapışkan saydam bir tabakadır. Tırnağınızla dişinizin üzerini kazıyarak fark edebilirsiniz. Plağın bir miligramında 200 ile 500 milyon arasında bakteri bulunur. Bunun yanı sıra aşağıdaki faktörler de dişeti sağlığınızı etkilemektedir.

 • SİGARA
 • GENETİK FAKTÖRLER
 • HORMONAL DEĞİŞİKLİKLER
 • STRES
 • İLAÇ KULLANIMI
 • DİŞ SIKMAK VEYA GICIRDATMAK
 • DİABET –ŞEKER HASTALIĞI
 • KÖTÜ BESLENME
 • KÖTÜ YAPILMIŞ KURON KÖPRÜ VE DOLGULAR

DİŞETİ HASTALIKLARININ ÇEŞİTLERİ

GİNGİVİTİS: Dişeti hastalığının en basit formudur. Dişetinin kırmızı ve şiş olmasına neden olur. Dişeti çabuk kanar. Genellikle bu safhada hasta pek fazla rahatsızlık duymaz. Profesyonel tedavi ve iyi bir bakımla dişeti sağlığı tekrar sağlanabilir. Eğer ağız bakımı alışkanlıklarınız yetersizce gingivitis periodontitise doğru ilerlemeye başlar.
AGRESİF PERİODONTİTİS:Bu tipte,ilk bakışta bir problem yokmuş gibi görülür. Fakat tam tersine hastalığın agresif, yıkıcı bir şekilde ilerlemesi söz konusudur. Yapılan diş eti tedavisine cevap vermeyebilir ve antimikrobiyal(antibiyotik)tedavi ile desteklenmesi gerekebilir.
KRONİK PERİODONTİTİS: Dişin destek dokularındaki iltihap sonucu ilerleyici nitelikte ataşman (diş ile diş eti arasındaki doku)ve kemik kaybı mevcuttur. Dişetlerinde cepler ve çekilme ile karakteristiktir. En çok görülen periodontitis çeşididir. Daha çok yetişkinlerde görülmesine karşın her yaşta olabilir.
SİSTEMİK BİR HASTALIĞIN GÖSTERGESİ OLARAK ORTAYA ÇIKAN PERİODONTİTİS:Daha sıklıkla gençlerde şeker gibi bir sistemik hastalıkla birlikte gözlenir.
NEKROTİZAN PERİODONTİTİS: Alveoler (dişi çevreleyen kemik dokusu) kemikte, periodontal ligamentte (diş ile kemik arasındaki lifler) ve diş eti dokusunda nekrotizan karakterde iltihap vardır.

PERİODONTAL TEDAVİ NELERİ İÇERİR?

1. BAŞLANGIÇ PERİODONTAL TEDAVİ

 • Hastanın tüm sistemik ve ağız içi kayıtlarının alınması
 • Dişler üzerinde bakteri bulunduran plağın uzaklaştırılması
 • Hastanın oral hijyen hakkında bilgilendirilmesi
 • Ağız içinde bulunan taşkın dolguların düzeltilmesi hastanın kendi ağız temizliğini sağlayabilmesi için optimum durumun sağlanması
 • Diştaşlarının uzaklaştırılması
 • Diş kökleri üzerinde bakteri birikintilerinin uzaklaştırılması
 • Kök yüzeyi düzleştirilmesi
 • Alt ve üst çenede bulunan dişlerin birbiri arasındaki ilişkinin (oklizyonun)kontrol edilmesini kapsar.

ORAL HİJYEN KONTROLÜ
Hastaların diş taşı temizliği ve polisaj işlemleri yapıldıktan 1 ya da 2 hafta sonra hastanın kendi oral temizliğini sağlayıp sağlayamadığının hekim tarafından kontrol edilmesidir. Hastanın oral hijyenini sağlayamadığı bölgeler hastaya tekrar anlatılır ve yanlışları gösterilir.

2. TEKRAR DEĞERLENDİRME
Başlangıç periodontal tedavisinden sonra hasta tekrar değerlendirilir. Bu değerlendirme sonucunda hastanın ileri periodontal tedaviye ihtiyacı olup olmadığına karar verilir.

3. İLERİ PERİODONTAL TEDAVİ

İleri periodontal tedavi cerrahi yaklaşım ve dişeti küretaj işlemlerini içerir. Cerrahi işlemler içerisinde: GİNGİVEKTOMİ, GİNGİVOPLASTİ, FLAP OPERASYONU, SERBEST DİŞ ETİ GREFTİ, BAĞ DOKUSU GREFTİ, LATERALE KAYDIRILAN FLAP, KRONALE KAYDIRILAN FLAP, APİKALE KAYDIRILAN FLAP, FUKASYON DEKEKTLERİNİN TEDAVİSİ, KURON BOYU UZATMA, OSTEKTOMİ VE OSTEOPLASTİ bulunmaktadır. REGENERARTİF CERRAHİ PERİODONTAL TEDAVİ İSE KAYBEDİLMİŞ PERİODONTAL DOKULARIN(DOKU DESTEĞİNİN) TEKRAR KAZANILMASINI HEDEFLER.

4. IDAME TEDAVİSİ
Aktif periodontal tedavi sonrasında dokuların sağlığını devam ettirebilmeyi amaçlar. Bu tedavide hastalar 3 ve ya 6 ayda hekimine kontrole gelerek tedavinin devamlılığını sağlarlar.

ESTETİK AMAÇLI DİŞ ETİ UYGULAMALARI
En güzel dişleri bile sağlıklı ve düzgün şekilli dişetleriyle çerçevelenmemiş ise çekici gözükmezler. Diş etlerinizde yapılan tedaviler ve küçük operasyonlar ile estetik olmayan diş etleri düzeltilebilir.
Sağlıksız diş etleri:Periodontal hastalık nedeni ile diş etleri kırmızı,şiş ve parlak gözükürler. Estetik diş hekimliği işlemlerinden önce mutlaka tedavi edilmelidirler.

İDEAL AĞIZ SAĞLIĞI İÇİN ÖNERİLER
1. Herkesin Ağız Sağlığı İle İlgili Gereksinimleri Farklıdır 
Sizin ağız ve diş sağlığınızın spesifik ihtiyaçlarını diş hekiminizle konuşarak belirleyebilir ve sağlık durumunuzdan kaynaklanan etkilerini beraber tespit ederek,gerekli önlemleri alabilirsiniz. Mesela hamilelik durumunda ağız sağlığınızla ilgili olarak farklı bir önlem alınırken, kullandığınız bir ilaç sebebiyle oluşan bir ağız kuruluğu probleminde daha farklı bir önlem alınmaktadır.
2. Rutin Bir Ağız Bakım Programınız Olsun
Diş hekiminizle konuştuktan ve size uygun olan ağız bakımı programını belirledikten sonra o programı uygulayın ve her gün yapmanız gereken işler arasında bunlara da ihmal etmeden yer ayırın, kısa bir süre uygulayıp bırakmayın.
3. Fluorur Kullanımı
Fluorur den sadece çocuklar değil yetişkenlerde faydalanabilir. Çocuklarda dişlerin gelişimine katkıda bulunup çürüklere karşı direnç kazanmalarını sağlarken,yetişkinlerde de çürük önleyici ve hassasiyet giderici etkiye sahiptir.kullandığımız diş macunu ve ağız bakım suları yeteri oranda fluorur içerse de dişhekiminizin sizin durumunuza göre ayrıca daha yoğun fluorur içeren preparatlar uygulayabilir ya da önerebilir.
4. Diş Fırçalama Ve Diş İpi Kullanımı 
Günde en az 2 defa hepimiz dişlerimizi fırçalamalı ve diş ipi kullanmalıyız. Bu şekilde dişlerimizin üstlerine ve aralarına yerleşen bakterilerin beslenmesine izin veren plağı ağzımızdan uzaklaştırmış oluruz. Eğer bu plak her gün düzenli olarak uzaklaştırılmazsa yediğimiz besinlerin oluşturacağı asidik ortamlarla bakterilerin dişlerimizi çürütmesine yol açarlar. Ayrıca diş eti problemlerinin de oluşmasına yol açarak dişeti hastalıklarının ağzımızda yer edinmesini sağlarlar, bunlara izin vermemek ,için çok düzenli ve dikkatli bir şekilde bu plakları ağzımızdan uzaklaştırmalıyız.